7 powodów, dla których decydujemy się na zmianę dotychczasowej pracy
Zanim podejmiesz jakiekolwiek kroki zmierzające do zmiany pracy starannie rozważ wszystkie za i przeciw.
- "Żyje się za pieniądze, ale nie należy żyć dla pieniędzy." - Sebastien Roch Nicolas Chamfort
Najczęstszym powodem determinującym nas do zmiany miejsca zatrudnienia jest wynagrodzenie. Postaraj się określić jaka płaca jest dla Ciebie satysfakcjonująca. Jeżeli okaże się, że według Ciebie jest ona za niska to znak, że czas na zmiany.
Najlepszym wyjściem jest oczywiście podwyżka
Jeżeli wiesz, że szans na podwyżkę nie ma nie pozostaje nic innego jak zacząć rozglądać się za lepiej płatną pracą. Pamiętaj tylko, żeby na chłodno przekalkulować czy zmiana ta na pewno się opłaca.
- Brak perspektyw awansu
Niestety bardzo często, oprócz kwestii finansowej, podejmujemy decyzję o zmianie pracy ze względu na brak możliwości rozwoju. Zdarza się, że mimo pełnego zaangażowania z naszej strony nasze szanse na awans są równe zeru. Zatem, jeżeli wykonujesz powierzone Ci zadania w pełni, a nawet robisz więcej i nikt tego nie docenia to faktycznie radzę poszukać nowego zatrudnienia.
- Nuda i rutyna
Nie ma chyba nic gorszego jak brak werwy i zapału do pracy. Jest to jedna z oznak, że czas coś zmienić w swoim życiu zawodowym. Rutyna „zabija” nawet najbardziej kreatywnego pracownika. Warto się więc zastanowić, czy istnieje możliwość zmiany organizacji Twojej pracy. Może okaże się zbawiennym przydzielenie Ci nowych zadań. Jeżeli jednak takie posunięcie nie wchodzi w grę, warto zacząć rozglądać się za czymś innym. Zastanów się tylko, czy jesteś znudzony dotychczasowymi obowiązkami, czy jednak wypaliłeś się zawodowo. W drugim przypadku pomyśl, czy nie podjąć decyzji o przekwalifikowaniu się.
- Mobbing, czyli zła atmosfera pracy
Ostatnio jest to temat bardzo nagłośniony w mediach. Wiele o tym można znaleźć w Internecie czy prasie, podane są tam również instytucje, do których należy takie zdarzenia zgłaszać. Zła atmosfera pracy powoduje oprócz zmęczenia psychicznego również obniżenie jej efektywności. Każdy człowiek zasługuje na sprawiedliwą ocenę swoich postępów i poszanowanie. Dlatego, w takiej sytuacji, jak najszybciej podejmij odpowiednie działania i koniecznie zmień swoją pracę. Praca za mniejsze pieniądze, ale w poczuciu własnej wartości i poszanowanie daje o wiele większą satysfakcję.
- Redukcja etatów, upadłość firmy
Na taką sytuację niestety wpływu nie mamy. Założenie, że dotychczasowe zajęcie jest najlepszym i jedynym do końca życia jest jak najbardziej błędne. Żadna firma nie da nam gwarancji, że nie zostaniemy zwolnieni. Zatem ważne jest ciągłe kontrolowanie zmian na rynku pracy, obserwacja zmieniających się trendów i w miarę możliwości dostosowywanie swoich umiejętności do panujących wymogów. Wtedy będziemy mieli pewność, że w momencie zagrożenia utratą pracy, bez najmniejszych kłopotów znajdziemy kolejną.
- Chęć samorealizacji i spełnienia marzeń
Do podjęcia decyzji o kierunku dalszego nauczania, a tym samym pośrednio wybrania przyszłego zawodu, jesteśmy zmuszani jeszcze w szkole średniej, kiedy nie mamy sprecyzowanych planów zawodowych. Poza tym, przy tak jego gwałtowanych zmianach nie otrzymujemy gwarancji zatrudnienia, za te kilka lat, w wybranym przez nas sektorze. Jeżeli zaistnieje taka sytuacja, ważne jest, by przeanalizować na ile jesteśmy w stanie przekwalifikować się. Obecnie można znaleźć wiele ofert studiów podyplomowych, kursów czy szkoleń. Często organizowane szkolenia zapewniają dodatkowo możliwość sprawdzenia nabytej wiedzy w praktyce. Jeżeli planujemy zmianę zawodu dobrze by było udać się w tej sprawie do specjalisty, czyli doradcy zawodowego.
- Życie osobiste
W pewnym momencie na pierwszy plan wkracza życie rodzinne. Jesteśmy wtedy w stanie zrezygnować z dobrze płatnej pracy, ale wymagającej pełnej dyspozycyjności, na rzecz gorszych zarobków, ale dysponowania większym zasobem wolnego czasu. Zanim jednak zdecydujemy się na zmianę, warto porozmawiać o tym ze swoim przełożonym. Może uda się znaleźć tzw. „złoty środek” i na przykład będzie możliwe, że część obowiązków będziesz mógł wykonywać w domu, bądź ich zakres zostanie zmieniony.
Zapewne powodów zmian pracy można by wymienić jeszcze wiele. Niezależnie od jej rodzaju decyzję taką trzeba zawsze dokładnie przemyśleć.