Z poradnika dowiesz się:
Jesteś już tym szczęśliwcem, który został zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. Czas teraz na przygotowanie się do niej, aby wypaść na niej jak najlepiej.
Każda firma ma odmienną politykę, jeżeli chodzi o weryfikację kandydatów. Możesz rozmawiać z osobami zajmującymi się tymi sprawami, czyli działem personalnym, bądź też bezpośrednio z szefem. Niezależnie od tego obowiązuje Cię kilka tych samych zasad.
Absolutnie niedopuszczalnym jest spóźnienie. Jest ono niczym innym, jak wyrazem Twojej ignorancji wobec firmy. Jeżeli nie do końca orientujesz się w jej lokalizacji albo nie wiesz ile zajmie Ci droga dojazdu, koniecznie w przeddzień rozmowy sprawdź to. Nie wypada również przybyć na rozmowę dużo za wcześnie.
Twój strój świadczy o Tobie. Najlepiej założyć coś klasycznego i stonowanego. Wydekoltowane bluzki, krótkie spódniczki i krzykliwa biżuteria powinny pozostać w domu. Panie nie powinny przesadzać z makijażem. Panowie, nie bójcie się założyć garnituru lub chociaż eleganckich spodni i koszuli.
Poza strojem musisz przygotować się od strony merytorycznej. Na miejscu może okazać się, że czeka na Ciebie test kompetencji, czyli sprawdzenie w praktyce tego, czym pochwaliłeś się w CV. Jeżeli nic nie nakłamałeś to nie ma się czego bać. Z pewnością doskonale dasz sobie radę.
Spróbuj sobie przygotować również odpowiedzi na często zadawane pytania. Po pierwsze dlaczego uważasz, że nadajesz się do tej pracy i co pracodawca zyska zatrudniając Ciebie? Możesz być również poproszony o wymienienie kilku swoich zalet i wad. O ile z zaletami zazwyczaj nie mamy problemu, o tyle nasuwa się pytanie jakie podać wady? Nie wystrzel tylko od razu ze stwierdzeniem, że Ty ich nie posiadasz, bo przecież każdy je ma. Postaraj się wybrać takie, które w zależności od sytuacji mogą okazać się zaletami.
Często również pada pytanie, jakie chciałbyś otrzymywać wynagrodzenie za swoją pracę. Pytanie to należy chyba do najtrudniejszych. Postaraj się obiektywnie ocenić swoje umiejętności oraz zakres obowiązków jakie przyjdzie Ci pełnić i na tej podstawie oszacuj jaka kwota byłaby tą zadawalającą. Dobrym sposobem jest także zorientowanie się w płacach w danym sektorze na rynku.
Na rozmowie staraj się mówić rzeczowo i pewnie. Nie kręć się na fotelu, chociażby był najbardziej niewygodnym na świecie. Słuchaj uważnie i zawsze patrz prosto w oczy swojemu rozmówcy. Świadczy to o tym, że jesteś z nim szczery. Jeżeli palisz i dostaniesz pozwolenie palenia, nie rób tego. Jest to niemile widziane.
Nie zapominaj, że Twój przyszły szef to też człowiek i również może być zdenerwowany. W końcu to jego firma potrzebuje pracownika. Jemu też zależy, żeby dobrze wypaść w Twoich oczach.
A teraz do dzieła. Trzymam kciuki i powodzenia.